Deprese aneb špatná nálada vypadá jinak

28. října 2016 v 19:38 | Viktoria |  Teoretické spisy
Téma je to omílané stále dokola. Zkusím jej pojmout jinak.
Jistě už jste četli pár těch opepřených vět o tom, jak je zákeřná, jak jsou lidé, kteří jí trpí skleslí,
kolik smutnku v takovém člověku dříme... kdo to píše?

Co to vlastně je
Deprese je porucha nálad. Jistě, smutku je hodně a často je to právě smutek, který tuto nemoc vyvolá. Ale proč nemoc? Příčina je fyziologická! V těle se nevytváří dostatek neurotransmiterů, které náladu a chování výrazně ovlivňují - serotoninu a dopaminu. Ale proč? Může se tu objevit jakýsi "spouštěč", který tuto nemoc vyvolá. Existuje však i forma endogenní deprese - bez příčiny těchto neurotransmiterů ubyde a nemoc se spustí sama. Takovou depresi je obvzlášť obtížné léčit, tady nepomohou žádné psychoterapie.
Jak se to projeví, když teda nejen smutkem...?
Různě. Stavy úzkosti, podivné vtíravé myšlenky, divný podtext všeho, co děláte. Všechno postrádá smysl a nic se Vám nechce dělat. Také jsou běžné výkyvy typu agresivita, nedůtklivost. Nemocný se stane neschopným pohybovat se v běžném světě. Stává se obetí vlastních myšlenek a dalších průvodných chorob a fobií.
A co je teda to nebezpečné?
Sebevražda. Jistě. To už slyšel každý. Smysl začne ubývat ve všem, až nakonec zmizí i pro samotný život. Paradoxně se tento jev objevuje jen u lehkých forem deprese. U silnější formy už pravděpodobnost opět klesá. Jak je to možné? odpověď je prostá. Tak prostá, až z ní jde mráz po zádech. Člověk v hluboké depresi už nakonec nevidí smysl ani ve smrti. Nemá smysl život a nemá smysl smrt. Je v začarovaném kruhu utrpení. A to je to nejhorší, co můžete pocítit.
A když se člověk neodváží? Tím lépe pro něj, pud sebezáchovy ještě funguje a to je klíčové. Pak ale hrozí další věci - tak například - vyhazov z práce... snižuje se pozornost a také se Vám jednou ráno může stát, že neodejdete do práce. Prostě nemůžete. Sedíte na židli a nikam nejdete a čas plyne... a nevíte proč.Špatně se taková tematika vysvětluje. Bude to pravděpodobně na vícedílnou serii. Těším se ovšem na Vaše dotazy, na základě kterých bych po stručných odpovědích mohla vydat následující díl s podrobnostmi. Piště pište. Nebojte se ptát na cokoliv.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama